עורכי דין עורכי דין - אינדקס אתרים של עורכי דין בישראל לפי תחומי התמחות.
עורכי דין-אודות צור קשר שימושון   משרד עורכי דין פרסום עורך / ת דין

פרסומת
אתר נט דין מאפשר לכל עורך דין רשום אשר אושר במערכת להוסיף מאמרים דעה טיפ או מידע אחר. חזרה אל
דף ראשי - עורכי דין 
 
הוסף מאמר
תאריך:3/11/2008 שם הכותב:גיל קראוס שם המאמר:הקשר בין פגיעה בתאונה והתפרצות מחלת הסכרת
שאלה: נפגעתי בתאונת דרכים בחלקי גוף שונים וסבלתי ממתח נפשי קשה בעקבות זאת במשך תקופה ממושכת. לאחר מספר חודשים, אובחנה אצלי מחלת הסכרת שהתפרצה באופן פתאומי. האם אפשר לטעון כי פגיעתי בתאונת הדרכים היא שגרמה למחלה ולתבוע פיצויים בשל כך מחברת הביטוח ?

תשובה: בהחלט כן, כל עוד מומחה רפואי קובע כי התאונה ובעיקר ההפרעות הנפשיות והגופניות עקב התאונה היו כרוכות במתח וחרדה חריגים אשר הביאו לחשיפת המחלה. כיום, בתי המשפט נכונים יותר ויותר לקבל טענה של התפרצות מחלת הסכרת עקב מצב של לחץ וחרדה בעקבות פגיעה גופנית בתאונה, זאת בין היתר לאור העובדה שבספרות הרפואית ישנן דעות רבות אשר מכירות בקשר שבין מתח נפשי ובין התפרצות מחלת הסכרת.
שאלה זו עלתה לדיון לאחרונה בבית משפט השלום בירושלים, במסגרת ת.א. 12495/02. המדובר בתביעה אשר הוגשה על-ידי קטינה אשר נפגעה בתאונת דרכים בחלקי גוף שונים ובעיקר בלסת, בעין ימין וברגל שמאל. לטענת הקטינה, סבלה היא מתגובת דחק (stress) ברורה לאחר התאונה, שכללה סיוטי לילה ופחדים, למשך תקופה ארוכה וכעבור כשנה, אובחנה כסובלת מסוכרת נעורים.
בית המשפט קיבל את טענת התובעת בדבר קשר סיבתי בין התאונה והמתח הנפשי בעקבותיה ובין התפרצות מחלת הסכרת, זאת בין היתר בהסתמך על חוות דעת של מומחה רפואי בתחום הרפואה הפנימית אשר קבע כי ניתן לקשר בין המתח הנפשי שממנו סבלה הקטינה לאחר התאונה ובין מחלת הסכרת שהתגלתה אצלה.
בית המשפט, על בסיס נכות רפואית של 40% בגין הסכרת, פסק לקטינה פיצויים בסך של קרוב ל- 600,000 ₪. יצוין כי אלמלא הקביעה בדבר קשר סיבתי בין התאונה והמחלה ובהעדר נכות בתחומים אחרים, היו נפסקים לקטינה פיצויים בסכום של אלפי שקלים בודדים בלבד, במקרה הטוב.
לאור האמור, אדם אשר נפגע חס וחלילה בתאונה ולאחר מכן סובל הוא ממתח נפשי חריג ומתגלית אצלו באופן פתאומי מחלת הסכרת, מומלץ כי יבדוק עם מומחה רפואי את הקשר האפשרי בין הפגיעה בתאונה ובין התפרצות המחלה ואם אכן ניתן לקשור בין הדברים יש לכלול טענות אלו במסגרת התביעה אשר מוגשת כנגד חברת הביטוח בגין נזקי הגוף שנגרמו בתאונה.


הכותב הוא עורך דין המתמחה בדיני נזיקין, ביטוח ורשלנות רפואית. ליצירת קשר: 03-6935356
כותב המאמר עורך / עורכת דין : גיל קראוס

אין במאמר זה משום יעוץ משפטי ו / או חוות דעת מחייבת. כל האמור במאמר זה הינו פרי עטו של העורך / העורכת דין ודעתו של הכותב בלבד

עורכי דין כל הזכויות שמורות נט דין © 2007 www.netdin.co.il