עורכי דין עורכי דין - אינדקס אתרים של עורכי דין בישראל לפי תחומי התמחות.
עורכי דין-אודות צור קשר שימושון   משרד עורכי דין פרסום עורך / ת דין

פרסומת
אתר נט דין מאפשר לכל עורך דין רשום אשר אושר במערכת להוסיף מאמרים דעה טיפ או מידע אחר. חזרה אל
דף ראשי - עורכי דין 
 
הוסף מאמר
תאריך:1/29/2009 שם הכותב:דר' מרגנית גולדרייך שם המאמר:בקשת פטנט זמנית


בקשת פטנט זמנית

Provisional Patent Application

בקשת פטנט זמנית היא בקשת פטנט לכל דבר שניתן להגיש אך ורק בארה"ב, בעלות מוזלת. כאשר בקשת פטנט רגילה בנויה מתקציר, תחום טכני של ההמצאה, רקע, תיאור של ההמצאה, שרטוטים ותביעות, הדרישה מבקשת פטנט זמנית היא שתכיל תיאור ושרטוטים בלבד.בקשת פטנט זמנית מאפשרת לממציא לקבל תאריך בכורה ולחשוף את ההמצאה מבלי לחשוש מגניבתה. לאחר שנה, פגה תקופת הבקשה הזמנית. על מנת לשמור על תאריך הבכורה, יש להגיש בקשת פטנט רגילה עד לתאריך סיום השנה. במידה ולאחר שנה לא הוגשה בקשת פטנט רגילה על סמך הבקשה הזמנית, בקשת הפטנט הזמנית נמחקת והממציא כאילו שלא הגיש בקשה כלל.

משנת 1995, השנה בה הוכנסה האפשרות של הגשת בקשת פטנט זמנית לחוק האמריקאי, הגשת בקשות פטנט זמניות תפסה תאוצה במיוחד בשל מחירה הנמוך, גם כשמדובר בחברות גדולות החיסכון הכספי הוא משמעותי. מאז ועד היום, נעשה שימוש רב ולעיתים לקוי בכלי זה, בד"כ כתוצאה מחוסר ידע, שגרם לתיאור בלתי הולם של ההמצאה. אחת המטרות החשובות של הבקשה הזמנית היא לקבוע את תאריך הבכורה להגשת הבקשה הרגילה המבוססת על הבקשה הזמנית, כמו גם להגשות המקבילות במדינות אחרות בעולם. המבחן המשפטי הראשון של בקשת פטנט זמני בארה"ב כבר הוכיח שהדרישות לתיאור הבקשה דומות ביותר לדרישות מבקשה רגילה. בקשת פטנט זמנית שלא תוארה כהלכה גררה ביטולו של פטנט שהתקבל בהסתמך עליה.

בעיה נוספת היא האפשרות שניתנה ע"י החוק האמריקאי למגישי הבקשה הזמנית שלא להגיש בבקשת הפטנט הזמנית את החלק המשפטי, קרי התביעות, ה-claims. דבר זה יכול להקשות על מדינות כמו יפן או מדינות אירופיות לקבל את המסמך הזמני כמסמך בכורה לכן רצוי שבכל בקשת פטנט זמנית ירשמו גם התביעות ה – claim (עד רגע כתיבת שורות אילו, אין עדיין תקדים משפטי מחייב).

כפי שנאמר, בקשות פטנט זמניות רבות מוגשות גם ע"י חברות גדולות, אך אלו מגישות בקשות זמניות הנכתבות באופן מקצועי כאילו היו בקשות רגילות. לאחר שנה, אם בכוונת הממציא לשמור על הזכויות גם בשאר המדינות החשובות בעולם אך עדיין אינו רוצה או יכול להוציא את הסכומים הגדולים הכרוכים בהגשת בקשות פטנט מקבילות במדינות השונות, ניתן להגיש בקשת (Patent Cooperation Treaty) PCT. בקשת ה-PCT נותנת ארכת זמן נוספת בת שנה וחצי לפני ההגשות המקבילות.

הגשת בקשת פטנט זמנית מושכלת יכולה להתבצע במקרים הבאים לדוגמא: כשמעוניינים בחיסכון כספי ובדרך זולה להגשת בקשת פטנט; כשרוצים להמשיך ולפתח את ההמצאה; כאשר רוצים "להבריח" מתחרים פוטנציאלים; כשיש ספק לגבי כשירות לפטנט; כשבאופן בהול לפני תערוכה או כנס מדעי, נוכח בעל ההמצאה שיש להגן עליה ואין די זמן להגיש בקשת פטנט רגילה. גם בחלק ממקרים אלו יש לשקול הגשת בקשת פטנט רגילה מיד לאחר ההגשה הזמנית.

לסיכום, אם החלטת להגיש בקשת פטנט זמנית בארה"ב, הגש בקשה שתהיה הקרובה ביותר לבקשת הפטנט הרגילה שתסתמך על בקשה זו. אל תזלזל בקבלת עזרה מקצועית וזכור, אם תרצה בעתיד להסתמך על בקשת פטנט זמנית לשם קבלת תאריך בכורה, כדאי שתהיה זו בקשה שניתן אכן לסמוך עליה.
כותב המאמר עורך / עורכת דין : דר' מרגנית גולדרייך

אין במאמר זה משום יעוץ משפטי ו / או חוות דעת מחייבת. כל האמור במאמר זה הינו פרי עטו של העורך / העורכת דין ודעתו של הכותב בלבד

עורכי דין כל הזכויות שמורות נט דין © 2007 www.netdin.co.il